R CINQUANTOTTO and coffee grinder
Optimal precision, thermal stability, dual boiler technology
From: Original price was: CHF 3'510.00.CHF 2'769.20Current price is: CHF 2'769.20.
Cinquantotto translates to 58, the new R 58 from Rocket Espresso. Two independent boilers with PID control allow for optimal extraction of all types of coffee and roasts. Rocket Espresso's inclined boiler technology ensures precise group temperature control and unparalleled thermal stability. The professional rotary pump draws water from the machine's internal reservoir or allows for direct connection to the mains water supply. The machine's functions are controlled via the touchscreen control panel, which now includes an automatic on/off function: your machine is ready to use whenever you're in the mood for coffee. The control panel is easily removable to preserve the iconic Rocket Espresso aesthetic.
Warranty: 2 years
Description
Specification
Gallery
R Cinquantotto: a marvel of refinement
-
Stable extraction without pressure profile.
-
Precise PID for perfect temperature control.
-
Silent and consistent rotary pump.
-
OLED display with integrated extraction timer.
-
Dual boiler for simultaneous steam and coffee brewing.
-
Total capacity 2.38 L (1.8 L coffee – 0.58 L steam).
-
Direct water connection for continuous use.
-
1600 W power for professional performance.
-
Compact size 310 × 440 × 385 mm and robust 29 kg chassis.
Specifications
| Features | Values |
|---|---|
| Pressure Profile | No |
| PID Controller | Yes |
| Pump Type | Rotary |
| OLED Display - Extraction Timer | Yes |
| Boiler | Double |
| Boiler Capacity (L) | 2.38 (1.8 - 0.58) |
| Water Connection | Yes |
| Power | 220-240V; 50-60 Hz; 1600 W |
| Dimensions (WxLxH) mm | 310 × 440 × 385 mm |
| Weight | 29.0 kg |





