BICOCCA and coffee grinder
Optimal precision, thermal stability and dual boiler technology coupled with the unique and captivating design of the Gianinno.
From: Original price was: CHF 4'920.00.CHF 4'526.40Current price is: CHF 4'526.40.
La quête incessante d'amélioration de Rocket se traduit par une analyse rigoureuse des nouvelles technologies, une remise en question des traditions historiques et l'adoption de méthodes expérimentales innovantes. Le résultat : Bicocca, une machine à expresso et une expérience conçues pour les amateurs de café les plus exigeants. L'architecture audacieuse de la Bicocca est un aperçu visuel de son ingénierie interne, conçue pour surpasser les besoins des baristas amateurs les plus exigeants. Son design rend hommage à ses performances techniques grâce à une interface tactile intuitive placée sur la face supérieure du groupe. Celle-ci permet un contrôle encore plus précis de l'extraction du café, pierre angulaire d'une performance professionnelle.
Garantie: 2 ans
Description
Specification
Gallery
New technologies and features designed for the most discerning coffee connoisseurs.
-
Adjustable pressure profile for controlled extraction.
-
High-precision PID for perfect thermal stability.
-
Silent and consistent rotary pump.
-
OLED display with integrated extraction timer.
-
Dual boiler for powerful steam and simultaneous extraction.
-
Total capacity 5.5 L (1.9 L coffee – 3.6 L steam).
-
Direct water connection for continuous use.
-
1600 W power for professional performance.
-
Dimensions 410 × 505 × 430 mm and a robust 47.4 kg chassis.
Specifications
| Characteristics | Values |
|---|---|
| Pressure Profile | No |
| PID Controller | Yes |
| Pump Type | Rotary |
| OLED Screen - Extraction Time | Yes |
| Boiler | Double |
| Boiler Capacity (L) | 2.0 (1.5 - 0.5) |
| Water Connectio | nYes |
| Power | 220-240V; 50-60 Hz; 1650 W |
| Dimensions (WxLxH) mm | 409 × 465 × 400 mm |
| Weight | 35.0 kg |
Steam and Hot Water
The steam and hot water taps have been designed for ease of use, with a minimalist and modern aesthetic, while delivering the optimal steam and hot water performance expected from a Rocket espresso machine.Cylindrical Group Head
The group head is composed of three contrasting bands, with the top and bottom bands featuring distinct beveled edges. Although the group head body is entirely made of metal, its design pays homage to its technical performance with an intuitive touch interface located on its top surface.Machine Body
The Bicocca machine's bold and functional design reflects the product's innovative technical features. The architectural approach is evident in the design of the side panels, inspired by cut stone, a characteristic element of Renaissance architecture.





