BICOCCA and coffee grinder
Optimal precision, thermal stability and dual boiler technology coupled with the unique and captivating design of the Gianinno.
From: Original price was: CHF 4'920.00.CHF 4'526.40Current price is: CHF 4'526.40.
Rocket's relentless pursuit of improvement is reflected in the rigorous analysis of new technologies, the questioning of historical traditions, and the adoption of innovative experimental methods. The result: Bicocca, an espresso machine and experience designed for the most discerning coffee lovers. The Bicocca's bold architecture offers a visual glimpse into its internal engineering, engineered to exceed the needs of the most demanding amateur baristas. Its design pays homage to its technical performance with an intuitive touch interface located on the top of the group head. This allows for even more precise control of coffee extraction, the cornerstone of professional performance.
Warranty: 2 years
Description
Specification
Gallery
New technologies and features designed for the most discerning coffee connoisseurs.
-
Adjustable pressure profile for controlled extraction.
-
High-precision PID for perfect thermal stability.
-
Silent and consistent rotary pump.
-
OLED display with integrated extraction timer.
-
Dual boiler for powerful steam and simultaneous extraction.
-
Total capacity 5.5 L (1.9 L coffee – 3.6 L steam).
-
Direct water connection for continuous use.
-
1600 W power for professional performance.
-
Dimensions 410 × 505 × 430 mm and a robust 47.4 kg chassis.
Specifications
| Characteristics | Values |
|---|---|
| Pressure Profile | No |
| PID Controller | Yes |
| Pump Type | Rotary |
| OLED Screen - Extraction Time | Yes |
| Boiler | Double |
| Boiler Capacity (L) | 2.0 (1.5 - 0.5) |
| Water Connectio | nYes |
| Power | 220-240V; 50-60 Hz; 1650 W |
| Dimensions (WxLxH) mm | 409 × 465 × 400 mm |
| Weight | 35.0 kg |
Steam and Hot Water
The steam and hot water taps have been designed for ease of use, with a minimalist and modern aesthetic, while delivering the optimal steam and hot water performance expected from a Rocket espresso machine.Cylindrical Group Head
The group head is composed of three contrasting bands, with the top and bottom bands featuring distinct beveled edges. Although the group head body is entirely made of metal, its design pays homage to its technical performance with an intuitive touch interface located on its top surface.Machine Body
The Bicocca machine's bold and functional design reflects the product's innovative technical features. The architectural approach is evident in the design of the side panels, inspired by cut stone, a characteristic element of Renaissance architecture.





