ROCKET APPARTAMENTO TCA
Rocket Appartamento TCA in Switzerland – New generation of compact espresso machine
Price range: CHF 1'640.00 through CHF 2'250.00
Rocket Espresso is proud to present the all-new Appartamento TCA: the next generation of Appartamento with precise temperature control. The Appartamento TCA is the evolution of our iconic Appartamento espresso machine. Its modern aesthetics and innovative features propel it to new heights. Thanks to its new functions and improvements, it offers an even more exceptional coffee experience at home, setting a new benchmark for performance in this category of premium home espresso machines. Available in 5 color combinations. Classic machine body in stainless steel or matte black, with circular side panels in white, black, or copper. Download the brochure below for more information. Design: Valerio Cometti + V12 Design.
Warranty: 2 years
Description
Specifications
Gallery
ROCKET APPARTAMENTO TCA: designed for small spaces
-
Stable extraction without pressure profile.
-
Precise PID for controlled temperature.
-
Reliable and consistent vibration pump.
-
Fast-heating 1.8L single boiler.
-
Self-contained operation without a water connection.
-
1350W power for consistent performance.
-
Compact size: 270 × 448 × 358 mm and a 22 kg weight.
Specifications
| Features | Values |
|---|---|
| Pressure Profile | No |
| PID Controller | Yes |
| Pump Type | Vibration |
| OLED Display - Extraction Time | No |
| Boiler | Simple |
| Boiler Capacity (L) | 1.8 |
| Water Connection | No |
| Power | 220-240V; 50-60Hz; 1350W |
| Dimensions (WxLxH) mm: | 270 × 448 × 358 mm |
| Weight | :22.0 kg |
Steam and Water Valves
The classic Rocket valves have been modernized, and their more elegant shapes contrast with the exceptional steam and water distribution performance of the new machine.
Extraction group
A dynamic and functional form, with a distinctive style. Its functional design evokes robustness, reliability and precision: these three qualities constitute the very essence of the Appartamento TCA model.
Rounded Sides
The rounded contours give this perspective of the machine a completely new aesthetic. The gentle curves draw the eye and offer a new vertical orientation to the Rocket logo.
Circles
The distinctive circles on the sides of the machine have been accentuated by an embossing treatment, giving them a three-dimensional quality.






