ROCKET APPARTAMENTO
Rocket Appartamento in Switzerland – High-End Compact Espresso Machine
Price range: CHF 1'490.00 through CHF 1'860.00
The Appartamento 2.0 is a compact espresso machine designed for small spaces. Rocket engineers have optimized the chassis and the layout of the internal components without compromising the quality and features for which Rocket Espresso is renowned. Available in a traditional stainless steel finish or in the Serie Nera edition, with a matching black stainless steel body and cup holder. Both versions, stainless steel and Serie Nera, offer circular side inserts in white or copper.
Warranty: 2 years
Description
Specifications
Gallery
ROCKET APPARTAMENTO : a compact model
- Stable extraction without pressure profile.
- Controlled heating without PID regulation.
- Reliable vibration pump for everyday use.
- Fast-heating 1.8L single boiler.
- Self-contained operation without a water connection.
- 1350W power for consistent performance.
- Compact size: 274 × 425 × 360 mm and lightweight chassis: 20 kg.
Specifications
| Characteristics | Values |
|---|---|
| Pressure Profile | No |
| PID Regulator | No |
| Pump type | Vibrating pump |
| OLED display – Extraction time | No |
| Boiler | Single |
| Boiler capacity | 1.8 |
| Water connection | No |
| Power | 220-240V; 50-60Hz; 1350W |
| Dimensions (W × D × H) mm | 274 × 425 × 360 mm |
| Weight | 20.0 kg |






