R NINE ONE and coffee grinder
Professional features and quality, designed for exceptional results at home.
From: Original price was: CHF 6'215.00.CHF 5'593.50Current price is: CHF 5'593.50.
The R NINE ONE was developed to integrate the best of our professional machine development program into a machine capable of achieving exceptional results. Thermal stability thanks to the fully saturated group system, digital PID control, etc.
Warranty: 2 years
Description
Specification
Gallery
The R NINE ONE: Exceptional Results
-
Adjustable pressure profile for controlled extraction.
-
High-precision PID for perfect thermal stability.
-
Silent and consistent rotary pump.
-
OLED display with integrated extraction timer.
-
Dual boiler for powerful steam and simultaneous extraction.
-
Total capacity 5.5 L (1.9 L coffee – 3.6 L steam).
-
Direct water connection for continuous use.
-
1600 W power for professional performance.
-
Dimensions 410 × 505 × 430 mm and robust chassis weighing 47.4 kg
Specifications
| Characteristics | Values |
|---|---|
| Pressure | Profile Yes |
| PID Controller | Yes |
| Pump Type | Rotary |
| OLED Screen - Extraction Time | Yes |
| Boiler | Double |
| Boiler Capacity (L) | 5.5 (1.9 - 3.6) |
| Water Connectio | nYes |
| Power | 220-240V; 50-60Hz; 1600W |
| Dimensions (WxLxH) mm | :410 × 505 × 430 mm |
| Weight | :47.4 kg |





