MOZZAFIATO EVO R PELLE
Limited edition in leather: a bold evolution in the art of coffee
CHF 3'390.00
In stock (can be backordered)
The new Mozzafiato (meaning "breathtaking") marks the stylistic and functional evolution of a machine that reflects Rocket's passion for design, coffee, and cycling. Thanks to its new features, the limited-edition leather Mozzafiato is ideal for creating a unique coffee experience at home. Designed for rapid heating, it's ready to brew in record time.
Warranty: 2 years
Description
Specifications
Gallery
MOZZAFIATO EVO R: Limited edition in leather
-
PID pressure control: Yes
-
Extraction timer (Shot Timer): Yes
-
Total boiler capacity: 1.80 L
-
Water supply – Mains connection: Yes
-
Water supply – Tank: Yes
-
Power: 220–240V · 50/60Hz · 1350W / 115V · 60Hz · 1350W
-
Dimensions (W × D × H): 280 × 425 × 400 mm
-
Weight: 30.2 kg
Specifications
| Features | Values |
|---|---|
| PID Pressure Control | Yes |
| Extraction Timer (Shot Timer) | Yes |
| Total Boiler Capacity | 1.80 L |
| Water Supply – Mains Connection | Yes |
| Water Supply – Reservoir | Yes |
| Power | 220–240V · 50/60Hz · 1350W / 115V · 60Hz · 1350W |
| Dimensions (W × D × H) | 280 × 425 × 400 mm |
| Weight | 30,2 kg |





