BICOCCA
BICOCCA offers new technologies and functions suitable for the most demanding café connoisseurs
Price range: CHF 4'200.00 through CHF 4'300.00
Rocket's relentless pursuit of improvement translates into rigorous analysis of new technologies, a questioning of historical traditions, and the adoption of innovative experimental methods. The results: Bicocca, an express machine and a suitable experience for the most demanding café amateurs. The Bicocca's bold architecture offers a visual glimpse into its internal engineering, designed to exceed the needs of the most demanding home baristas.
Its design pays homage to its technical performance with an intuitive touch interface located on the top of the group head. This allows for even more precise control of coffee extraction, the cornerstone of professional performance.
Warranty: 2 years
Description
Specifications
Gallery
BICOCCA offers new technologies and features designed for the most discerning coffee connoisseurs.
-
Adjustable pressure profile for controlled extraction.
-
High-precision PID for perfect thermal stability.
-
Silent and consistent rotary pump.
-
OLED display with integrated extraction timer.
-
Dual boiler for powerful steam and simultaneous extraction.
-
Total capacity 5.5 L (1.9 L coffee – 3.6 L steam).
-
Direct water connection for continuous use.
-
1600 W power for professional performance.
-
Dimensions 410 × 505 × 430 mm and a robust 47.4 kg chassis.
Specifications
| Characteristics | Values |
|---|---|
| Pressure profile | No |
| PID controller | Yes |
| Pump type | Rotary |
| OLED screen – extraction time | Yes |
| Boiler | Double |
| Boiler capacity (L) | 2.0 (1.5 – 0.5) |
| Water connection | Yes |
| Power | 220–240V; 50–60 Hz; 1650 W |
| Dimensions (WxLxH) mm | 409 × 465 × 400 mm |
| Weight | 35.0 kg |
Steam and Hot Water
The steam and hot water taps have been designed for ease of use, with a minimalist and modern aesthetic, while delivering the optimal steam and hot water performance expected from a Rocket espresso machine.
Cylindrical Group Head
The group head is composed of three contrasting bands, with the top and bottom bands featuring distinct beveled edges. Although the group head body is entirely made of metal, its design pays homage to its technical performance with an intuitive touch interface located on its top surface.
Machine Body
The Bicocca machine's bold and functional design reflects the product's innovative technical features. The architectural approach is evident in the design of the side panels, inspired by cut stone, a characteristic element of Renaissance architecture.






