APPARTAMENTO 2.0 and coffee grinder
Compact elegance
From: Original price was: CHF 2'210.00.CHF 2'033.20Current price is: CHF 2'033.20.
The APPARTAMENTO 2.0 is a compact espresso machine designed for small spaces. Rocket engineers have optimized the chassis and the layout of the internal components without compromising the quality and features for which Rocket Espresso is renowned. Available in a traditional stainless steel finish or in the Serie Nera edition, with a matching black stainless steel body and cup holder. Both versions, stainless steel and Serie Nera, offer circular side inserts in white or copper.
Warranty: 2 years
Description
Specification
Gallery
The Appartemento 2.0: a compact model
-
Stable extraction without pressure profile.
-
Controlled heating without PID regulation.
-
Reliable vibration pump for everyday use.
-
Fast-heating 1.8L single boiler.
-
Self-contained operation without a water connection.
-
1350W power for consistent performance.
-
Compact size: 274 × 425 × 360 mm and lightweight chassis: 20 kg.
Specifications
| Feature | Value |
|---|---|
| Pressure Profile | No |
| PID Regulator | No |
| Pump Type | Vibration |
| OLED Display - Extraction Time | No |
| Boiler | Simple |
| Boiler Capacity (L) | 1.8 |
| Water Connection | No |
| Power | 220-240V; 50-60Hz; 1350W |
| Dimensions (WxLxH) mm | 274 × 425 × 360 mm |
| Weight | 20.0 kg |





